Civitas on Air & DARE

Odcinek I. Wprowadzenie do projektu DARE

Tym odcinkiem otwieramy wyjątkowy, 5-odcinkowy cykl videocastów Civitas on Air poświęcony projektowi badawczemu „Dialog o radykalizacji i równości” (DARE). O tym, dlaczego radykalizacja w dwudziestym pierwszym wieku zatacza coraz szersze kręgi w Europie (i nie tylko), jak ją badać oraz – a może przede wszystkim – jak jej zapobiegać, opowie pierwszy koordynator projektu DARE w Collegium Civitas, dr Łukasz Jurczyszyn. Rozmowę prowadzi red. Marcin Łukawski.

Odcinek II. Jak zostaje się „radykalnym” kibicem? Wnioski z badań nad fanatykami piłkarskim

W drugim odcinku cyklu videocastów poświęconych projektowi badawczemu „Dialog o radykalizacji i równości” (DARE) przeniesiemy się do świata kibiców – nie tyle piłki nożnej, co konkretnych klubów piłkarskich. O tym, kim są fanatycy, po co im ustawki i jak ważny jest dla nich sport opowie dr Paweł Kuczyński, obecny koordynator projektu DARE w Collegium Civitas. Rozmowę prowadzi red. Marcin Łukawski.

Odcinek III. O związkach między skrajną prawicą a fanatykami piłkarskimi w Polsce

Trzeci odcinek cyklu videocastów poświęconych projektowi badawczemu „Dialog o radykalizacji i równości” (DARE) to spotkanie z dr. Przemysławem Witkowskim z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Collegium Civitas, który opowie o związkach fanatyków piłkarskich z ideologią neofaszystowską, jak wyglądają ich relacje ze skrajną prawicą w Polsce oraz jaki jest polityczny wymiar ich „radykalnego” kibicowania. Rozmowę prowadzi red. Marcin Łukawski.

Odcinek IV. Europejskie programy przeciwdziałania radykalizacji i zwalczania terroryzmu.
Wnioski z analizy

W czwartym odcinku specjalnego cyklu videocastów poświęconych projektowi badawczemu „Dialog o radykalizacji i równości” (DARE) poszerzymy nasze spojrzenie na problematykę anty- i deradykalizacji, a także zastanowimy się nad skutecznością różnych polityk przeciwdziałania radykalizacji i zwalczania terroryzmu, których w projekcie DARE przeanalizowano aż 100! Zapraszamy do wysłuchania podcastu z udziałem dr Pauliny Piaseckiej, dyrektorki Centrum Badań nad Terroryzmem im. Krzysztofa Liedela w Collegium Civitas. Rozmowę prowadzi red. Marcin Łukawski.

Odcinek V. Podsumowanie badań w projekcie DARE

W ostatnim, piątym odcinku cyklu videocastów poświęconych projektowi „Dialog o radykalizacji i równości” (DARE) po raz kolejny spotkamy się z dr. Przemysławem Witkowskim oraz dr. Pawłem Kuczyńskim, którzy podsumują przeprowadzone badania oraz opowiedzą o tym, co tak naprawdę napędza radykalizację i jak ją skutecznie powstrzymać. Rozmowę prowadzi red. Marcin Łukawski.